Inteligentny budynek
Czym jest Inteligentny Dom?Miejsce, które kontrolujesz, gdzie wypoczywasz i czujesz się dobrze. Miejsce, gdzie nie zużywasz niepotrzebnie energii elektrycznej i grzewczej. Miejsce, gdzie jest komfortowo, oszczędnie i bezpiecznie.Inteligentny dom to jeden wspólny systemu sterowania, dzięki któremu kontrolujesz oświetlenie, ogrzewanie, rolety i wiele innych dodatkowych funkcji.

Inteligentny dom powoduje, że oświetlenie, rolety, alarm, centrala wentylacyjna czy podsystem dystrybucji audio wymieniają między sobą infromacje.Spraw, aby wychodząc z domu jedną komendą wentylacja automatycznie przeszła w tryb ECO, światło w domu się wyłączyło, temperatura pomieszczeń obniżyła a alarm się uzbroił. Spraw, aby wracając do domu system przeszedł do trybu wygodnego dla domowników - po wpisaniu kodu rozbrajającego alarm temperatura pomieszczeń się podwyższyła, wentylacja przeszła w tryb KOMFORT a z głośników poleciała ulubiona muzyka.

Inteligentny budynek

Referencje

Dotychczas udało się nam zrealizować dziesiątki projektów, w których świadczyliśmy usługi zarówno dla inwestorów indywidualnych i klientów komercyjnych. Braliśmy udział w fazie projektowej, instalacyjnej i wdrożeniowej. W nowoczesnych domach i apartamentach tworzyliśmy systemy inteligentnego domu, natomiast w budynkach biurowych, hotelowych, galeriach handlowych czy salach konferencyjnych tworzyliśmy BMSy (Building Management System). Poniżej przedstawiamy wybrane realizacje.

Jaką technologię wybrać?

Obecnie nowoczesna instalacja elektryczna używana w budynkach i domach powinna być jak najbardziej zdecentralizowana i zarazem zintegrowana pod względem medium transmisyjnego, sprzętu oraz oprogramowania. Oznacza to w praktyce, że urządzenia komunikują się za pomocą tego samego protokołu i nie występuje żadne urządzenie nadrzędne typu master. Ważne również, aby standard taki był otwarty. co oznacza, że produkcją zajmuje się wiele firm i wszelkie informacje o nim są jawne. Takie podejście umożliwia stosowanie produktów renomowanych firm, jak i stosowanie rozwiązań autorskich, ale zgodnych ze standardem. Dodatkowo - przedstawiając na przykładzie centrali wentylacyjnej - działająca niezależnie od technologii komunikacji budynkowej - może zostać dostarczona na obiekt z dedykowanym modułem komunikacyjnym, który umożliwia monitoring parametrów pracy tej centrali poprzez magistralę. To jest możliwe dzięki otwartości standardu.

Zakładając, że chcemy zastosować technologię otwartą i rozproszoną (zdecentralizowaną), nadal stoimy przed dylematem, z których dokładnie standardów będziemy chcieli skorzystać. Jest ich wiele i większość spełnia kryteria instalacji XXI wieku. W niektórych kwestiach liderem rynku jest technologia LonWorks, w innych KNX, a jeszcze gdzie indziej Modbus.TCP czy EnOcean. Wszysyko zależy od indywidualnych potrzeb, zakresu oraz wielkości obiektu. Nasza firma vBass specjalizuje się w integracjach sieciowych, co oznacza, że w naszych systemach LonWorks i KNX dziłają i osiągają wyznaczone cele wspólnie wymieniając między sobą informacje. Pozwalamy więc wybrać z danej technologii to, co najlepsze.