Realizacje - Willa w Gdańsku.

System inteligentnego domu stanowi doskonałą odpowiedź na stale rosnący apetyt na mieszkanie komfortowe, estetyczne, a jednocześnie maksymalnie bezpieczne. Po prostu wygodne. Inwestorzy szukają również sprawdzonych i łatwych form oszczędzania, przy niskim zaangażowaniu i niewielkim wysiłku. Zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, systemem alarmowym czy roletami brzmi wciąż niczym opis z książek Lema, nie mniej jednak można śmiało przyzwyczajać się do myśli, że tak zwane „inteligentne domy” coraz częściej powstają w niedalekim sąsiedztwie. Jeden z nich został niedawno ukończony w willowej dzielnicy Gdańska, a wygodna funkcjonalność i niezwykła intuicyjność zamontowanego systemu budzi słuszne uznanie dla jego pomysłodawców i wykonawców.System inteligentnego domu stanowi doskonałą odpowiedź na stale rosnący apetyt na mieszkanie komfortowe, estetyczne, a jednocześnie maksymalnie bezpieczne. Po prostu wygodne. Inwestorzy szukają również sprawdzonych i łatwych form oszczędzania, przy niskim zaangażowaniu i niewielkim wysiłku. Zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, systemem alarmowym czy roletami brzmi wciąż niczym opis z książek Lema, nie mniej jednak można śmiało przyzwyczajać się do myśli, że tak zwane „inteligentne domy” coraz częściej powstają w niedalekim sąsiedztwie. Jeden z nich został niedawno ukończony w willowej dzielnicy Gdańska, a wygodna funkcjonalność i niezwykła intuicyjność zamontowanego systemu budzi słuszne uznanie dla jego pomysłodawców i wykonawców.

Spektakularną opcją tego systemu jest sterowanie światłem, przy czym zaznaczyć trzeba, że ściemnianie i rozjaśnianie poszczególnych obwodów to dopiero początek możliwości. Na uwagę zasługują tak zwane sceny lub inaczej scenariusze świetlne. I choć sama nazwa brzmi poważnie, opcja ta daje szerokie możliwości i poczucie komfortu. Jedno naciśnięcie wcześniej zaprogramowanego przycisku dostosowuje wielopunktowe oświetlenie do żądanego stanu, jakim może być na przykład oglądanie telewizji lub spotkanie towarzyskie. Wygodę tę funkcji dopełnia możliwość zdalnego zasuwania lub rozsuwania rolet. Całość bywa praktyczna w sytuacjach potrzeby szybkiego dostosowania wnętrza do okoliczności.

W inteligentnym domu wygoda idzie w parze z poczuciem bezpieczeństwa, ponieważ sterowanie światłem daje również możliwość zainstalowania funkcji tak zwanej „panika”. To doskonałe rozwiązanie, gdy domownicy na przykład nie czują się pewnie w swojej okolicy lub po prostu wolą wiedzieć wcześniej o zbliżających się do domu niepowołanych ludziach. System w takich okolicznościach sam włącza migający tryb oświetlenia elewacji, a jeśli poczucie dyskomfortu lub wręcz zagrożenia jest wysokie, wspomniany przycisk „panika” zawiadomi również security. Niebanalnym rozwiązaniem jest ukrycie tej jakże ważnej funkcji w dowolnym miejscu na inteligentnym włączniku – wystarczy przez kilka sekund przytrzymać wciśnięte pole przyciskowe, które zostało wcześniej umówione.

Wyjeżdżając na wakacje zostawiamy dom bezpieczny, ponieważ inteligentny system daje możliwość włączania się poszczególnych punktów świetlnych nawet, gdy nikogo nie ma wewnątrz. Nie trzeba wyjaśniać, jak bardzo symulacja obecności chroni przed włamaniem, jednocześnie nie generując wysokich kosztów z uwagi na fakt, że światła zapalają się okresowo i same się wyłączają. Do zobrazowania całości należy dodać, że pod dłuższą nieobecność domowników gniazda są wyłączone, temperatura optymalnie obniżona, a wentylacja mechaniczna dostosowana do trybu Eco. W opisywanym domu dodatkową wygodą jest zgodne z harmonogramem czasowym sterowanie oświetleniem na podjeździe garażu (np. gdy domownicy wyjeżdżają do pracy) oraz indywidualnie zdefiniowane obwody zapalające się w porze zmierzchu.

Obok oświetlenia, drugą użyteczną funkcją inteligentnego domu jest sterowanie ogrzewaniem i wyraźne oszczędności, jakie powstają dzięki zaprogramowaniu kilku z całej gamy tych wygodnych rozwiązań. Trudno bowiem zaprzeczyć, że automatyczne obniżanie temperatury domu nocą lub kiedy nie ma w nim mieszkańców, przynosi wymierne korzyści w postaci niższych rachunków. Niebywale wygodna jest również uruchamiana w sypialni funkcja „szybkie grzanie”, dzięki której w niedługim czasie nagrzane zostaje pomieszczenie basenowe. To komfort życia przy jednoczesnym optymalizowaniu kosztów. Sterowanie ogrzewaniem pozwala również na stałe podgrzewanie na przykład podłogi w wybranych miejscach lub dostosowywanie temperatury do pór dnia i dni tygodnia.

Intuicyjny system inteligentnego domu to również zarządzanie wentylacją, sterowanie gniazdami elektrycznymi czy możliwość podtrzymania zasilania elektrycznego w domu w przypadku przerwy w dostawie prądu. Takie rozwiązania sprawiają, że mieszkanie w opisywanym domu daje ważne poczucie wygody. Użytkownicy cenią sobie również fakt, że w każdym pomieszczeniu znajduje się inteligentny panel, na którym prawy, dolny klawisz wyłącza wszystko w pokoju. Wystarczy jedno dotknięcie, by przed wyjściem lub tuż przed snem wyłączyć wszystkie załączone funkcje. To funkcja, do której wszyscy szybko się przyzwyczaili.

Warto też wspomnieć o nowatorskich, oddających ducha czasów narzędziach do sterowania domem. Tę rolę może sprawować standardowo centralny panel dotykowy lub osobisty iPhone, a nawet dowolny komputer zintegrowany z systemem. To pozwala na przykład na szybkie reagowanie w przypadku konieczności zarządzania alarmem oraz sterowanie wszystkimi wcześniej opisanymi funkcjami.

Na zakończenie trzeba wspomnieć o walorach estetycznych, jakie zastosowano w inteligentnym domu. Zamiast dziesięciu pojedynczych wyłączników tradycyjnych do oświetlenia w salonie, zainstalowano tylko dwa nowocześnie wyglądające wyłączniki z funkcjami indywidualnego zapalania, sceną świetlną i wcześniej opisaną funkcją „sumą wyłącz pokój”. Dodatkowo jest miejsce na pole opisowe, a dioda na klawiszu informuje, które ze świateł jest włączone.

Funkcje inteligentnego domu opisanej inwestycji zostały indywidualnie dopasowane do potrzeb ich domowników. Jak pokazuje doświadczenie, wynikające z codziennego korzystania z wyżej opisanych udogodnień, inteligentny dom pozwala żyć w większym komforcie i poczuciu bezpieczeństwa.

Inteligentny dom i inteligentny budynek to rozwiązania z najwyższej półki automatyki budynków. Najpopularniejsze rozwiązania, które stosujemy to KNX/EIB Instabus, LonWorks Control Network, Dali Lighting, BACnet Standard i EnOcean Technology. W projektach stosujemy również rozwiązania z wykorzystaniem innych technologii i producentów: Albrecht Jung GmbH & Co. KG, Arcus-EDS GmbH, Basalte, Beckhoff Automation, Berker GmbH & Co. KG, Bosch Thermotechnik GmbH, Cylon Controls, EIB-TAB GePro GmbH, Elka Elektronik GmbH, Elsner Elektronik GmbH, Gira Giersiepen GmbH & Co. KG, Honeywell International Inc. MDT Technologies GmbH, Micromex ZTiSM, Merten GmbH & Co. KG, Osram GmbH, Philips Lighting B.V., Siemens AG, T.A.C. by Schneider Electric, TX-Team GmbH, WAGO Kontakttechnik GmbH, Wieland-Electric, Zennio Avance y Tecnología S.L. Aby przyblizyć Państwu technologię inteligentnego domu, przygotowalismy dla Państwa nasz pokazowy Showroom, do którego serdecznie zapraszamy.