Inteligentny budynek

Realizacje

RealizacjeDotychczas udało się nam zrealizować dziesiątki projektów, w których świadczyliśmy usługi zarówno dla inwestorów indywidualnych jak i klientów komercyjnych. Braliśmy udział w fazie projektowej, instalacyjnej i wdrożeniowej zarówno w nowoczesnych domach i apartamentach tworząc system inteligentnego domu, jak i budynkach biurowych, hotelowych, galeriach handlowych czy salach konferencyjnych tworząc BMS (Building Management System). Poniżej przedstawiamy wybrane realizacje.

Szczegóły innych realizacji: Willa w Sopocie - zobacz opis inwestycji →
Zobacz inwestycje prywatne ↓
Zobacz inwestycje komercyjne ↓

Inwestycje komercyjne

Realizacje KomercyjneOpis inwestycji
Biurowiec PPNT GdyniaOpracowanie innowacyjnego systemu sterowania i wizualizacji stanu instalacji opartego na przeglądarce internetowej i protokole TCP/IP. Ponad 500 liczników energii elektrycznej, niecałe 300 obwodów oświetleniowych, pięc sal konferencyjnych DALI. Całość zrealizowana na WAGO-io-system, kontrolowana poprzez około 40 sterowników PLC w różnych konfiguracjach.
Sala Konferencyjna Mera Magic Of The Sea Sopot.Ciekawa realizacja polegająca na uruchomieniu trzech sal konferencyjnych z ruchomymi ścianami, które mogą działać w czterech układach: 3x1/3, 2x(1/3+2/3), 2x(2/3 + 1/3), 1x3/3. System na podstawie aktualnego położenia ścian ruchomych zmienia funkcje poszczególnych wyłączników i np. zarządza roletami zewnętrznymi we wszystkich trzech pomieszczeniach. Wykorzystana technologia to DALI, KNX, EnOcean i TCP/IP.
Aparthotel Gdynia Na budynku apartamentowo-hoteloweym nasza firma była odpowiedzialna za integrację sterowników WAGO PLC z systemem BMS. Głównym zadaniem było wysłanie kilkudziesięciu sygnałów I/O z kontroli dostępu do systemu LonWorks. Zastosowano WAGO-io-system.
CH Jantar SłupskSystem wizualizacji sterowania pracy central wentylacyjnych Lennox typu RoofTop. Integracja systemów WAGO, LonWorks, Modbus i Ethernet do jednego poziomu. Przygotowanie prostej wizualizacji BMS, która ma zarządzać i monitorować stan pracy centrali wentylacyjnej.
Biurowiec GdyniaIntegracja systemu BMS i technologi EIB/KNX z klimatyzatorami Toshiba komunikującymi się w technologi LonWorks.
Sale konferencyjne Hotel Kraków, modyfikacja
Modyfikacji algorytmu pracy systemu KNX/EIB w kilku salach konferencyjnych.
Sale konferencyjne Akademia Muzyczna Gdańsk, modyfikacjaModyfikacji algorytmu pracy systemu KNX/EIB w kilku salach konferencyjnych.

Inwestycje prywatne

Realizacje PrywatneOpis inwestycji
Willa Gdańsk-MatemblewoZaprojektowaliśmy, zainstalowaliśmy i wdrożyliśmy system inteligentnego budynku w domku dwurodzinnym. Inteligentna instalacja sterująca oświetleniem, ogrzewaniem, roletami. Połączona została z kontrolą dostępu i wentylacją, inteligentnym wideodomofonem i kamerami IP. System wymienia infromacje z alarmem SATEL'a. Cały budynek ma opomiarowanie parametrów sieciowych (prąd, napięcie, moc, zużycie energii elektrycznej), które zostało połączone do jednego wspólnego systemu. Dodatkowo - z ciekawych funkcji - doszło do pełnej integracja systemu inteligentnego z projektorem (poprzez protokół RS232), ze strumieniowymi odbiornikami audio (poprzez TCP/IP) oraz z licznikiem energii elektrycznej (poprzez Modbus RS485). Na obiekcie występują ściemniane obwody LED RGB (oparte na technologi DALI) oraz ekran i winda od telewizora również wchodząca w zakres instalacji inteligentnej. Zaprojektowana inteligentna sieć jest roproszona i urządzenia występują w kilku rozdzielnicach. Ważniejszymi składowymi systemu są WAGO-IO-System oraz Gira HomeServer 4.0.
Apartament SopotKomfortowy apartament został wyposażony w zintegrowany system sterowania KNX/EIB. Inteligentne mieszkanie zarządza oświetleniem, roletami, wentylatorami, ogrzewaniem, pompą zwiększającą ciśnienie w deszczownicy. Dodatkowo udało się zintegrować nagłośnienie, automatykę drzwi przesuwnych oraz klimatyzację do poziomu jednego wspólnego interfejsu. Każdym elementem można sterować poprzez Iphone i Ipada oraz z poziomu 19-calowego panela dotykowego.
Willa SopotW Sopocie firma vBass brała udział w realizacji systemu inteligentnego budynku, w którym technologia zarządza ogrzewaniem (fancoile, podłogówka), oświetleniem, gniazdami i roletami. Dodatkowo doszło do połączenia pompy ciepła (Bacnet/IP) i do przekazania informacji z systemu alarmowego do KNX/EIB. Dzięki temu większość potrzebnych na co dzień funkcji jest dostępna z poziomu telefonu iPhone czy tabletu iPad. Dom został wyposażony w wideodomofon z modułem do sieci IP. Wewnętrznymi stacjami domofonowymi są małe i zgrabne urządzenia z kolorowymi wyświetlaczami o przekątnej 2”. Istnieje również możliwość odebrania rozmowy wideodomofonowej poprzez skype zainstalowany np. w telefonie.
Apartament GdańskMieszkanie zlokalizowane w centrum Gdańska, zostało wyposażone w instalację EIB/KNX oraz nowoczesny system nagłośnienia wielostrefowego, dzięki któremu wiele pomieszczeń korzysta ze wspólnych zasobów muzycznych. W tym apartamencie IPAD zastąpił wiele pilotów od najróżniejszego sprzętu RTV i domotyki. Dzięki temu z poziomu jednego urządzenia można zasterować oświetleniem, scenami świetlnymi, ogrzewaniem, zasłonami, matami grzewczymi elektrycznymi, gniazdkami, klimatyzacją, nagłośnieniem wielostrefowym i innymi sprzętami audio-wideo. W mieszkaniu zastosowano 9-calowy panel dotykowy, z poziomu którego można zarządzać komfortem pomieszczeń, oświetleniem czy realizować funkcje globalne.
Willa GdańskRezydencja znajdująca się na obrzeżach Gdańska. Nasza firma aktywnie uczestniczyła w zaprojektowaniu i wdrożeniu systemu inteligentnego domu. W ramach zakresu automatyka zarządza światłem, ogrzewaniem, roletami, połączona została z rozbudowanym alarmem i centralą wentylacyjną. Do realizacji wykorzystano sieć EIB/KNX, LonWorks oraz WAGO-i/o-system. W budynku zamontowany został 5,7-calowy ekran dotykowy, gdzie można zasterować oświetleniem zewnętrznym, ustawić harmonogramy ogrzewania pomieszczeń (tryb nocny/dzienny), sprawdzić zasilanie (miejskie/ups), zmienić parametry wentylacji czy aktywować symulację obecności.
Willa na przedmieściach GdyniInteligentna instalacja została zaprojektowania przede wszystkim w celu zwiększenia komfort użytkowania domu. Firma vBass kompleksowo i aktywnie brała udział na każdym etapie – od projektu do końcowego uruchomienia systemu. System opiera się nie tylko technologii KNX/EIB. W sieci występują elementy LonWorks i Modbus, które zostały zintegrowane do wspólnego systemu. Poza sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem mamy również sterowanie sauną, zasłonami, bramami wjazdowymi oraz zarządzanie wydajnością centrali wentylacyjnej. Dodatkowo na obiekcie dostarczyliśmy, zainstalowaliśmy i uruchomiliśmy system nagłośnienia wielostrefowego z funkcją wewnętrznego interkomu. W systemie użyte zostały dwa kolorowe panele dotykowe, mniejszy tzw wyjściowy (do realizacji funkcji potrzebnych przy wyjściu z domu) oraz większy, z poziomu którego domownicy mogą np. zarządzać komfortem pomieszczeń. Pilotem w domu są mobilne urządzenia apple – Iphone i Ipod Touch i Ipad.
Rezydencja w GdyniPołączenie wielu technologi komunikacyjnych w jeden wspólny system. Inteligentny dom został oparty na KNX.TP, KNX.RF i KNXnet/IP. Sterowanie odbywa się oświetleniem, roletami i bramami wjazdowymi oraz garażowymi. Dodatkowo system został wyposażony w Gira HS 4.0, inteligentny wideodomofon i kilka innych ciekawych funkcji.
Willa GdańskNa tej realizacji dostarczyliśmy i uruchomiliśmy system KNX sterujący oświetleniem, ogrzewaniem, roletami antywłamaniowymi i materiałowymi zasłonami na oknach połaciowych. Z poziomu inteligentnego systemu można również zarządzać wentylacją mechaniczną. W każdej sypialni zamontowano mały ale wielofunkcyjny panelik dotykowy wraz z pilotem. Dzięki temu można załączać światło czy opuszczać zasłony okien połaciowych bez wstawania z łóżka.
Willa SzczecinSystem automatyki wykonany w standardzie EIB/KNX sterujące oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, bramą wjazdową i furtką oraz kilkoma dodatkowymi funkcjami. Ten budynek zachwyca wnętrzami, w których estetyczną rolę pełnią również inteligentne klawisze KNX, jednocześnie dając funkcjonalności niemożliwe do zrealizowania w tradycyjnej instalacji. System umożliwia sterowanie poprzez Iphone/Ipad.
Apartament Gdynia.Firma vBass dostarczyła i uruchomiła system EIB/KNX odpowiedzialny za komfortowe sterowanie oświetleniem i zarządzanie elektrycznymi matami grzewczymi. Dodatkowo doszło do integracji z urządzeniami audio, dzięki czemu sceny świetlne są wywoływane z poziomu pilota AV. W mieszkaniu wdrożono również kilka spersonalizowanych funkcji oświetleniowych, jak sceny świetlne, wyłącz sumę pomieszczenia czy funkcja idę spać – wyłącz całe mieszkanie poza wybranymi obwodami ozdobnymi.
Willa SzczecinekTechnologia KNX/EIB sterujący światłem, roletami i ogrzewaniem w całym budynku. Dodatkowo jest możliwość zarządzanie furtką, bramą wjazdową i garażową.
Willa na przedmieściach GdańskaW tym przypadku inteligentny dom steruje oświetleniem, roletami, ogrzewaniem oraz technologią kominka z płaszczem wodnym. W rezydencji zastosowano wielofunkcyjne manipulatory lokalne oraz 5,7” panel dotykowy. System przydaje się na co dzień, ale również podczas urlopu dzięki tzw funkcji symulacji obecności – wybrane obwody są załączane zgodnie z zapamiętanymi zdarzeniami.
Rezydencja Katowice Braliśmy udział w uruchomieniu systemu inteligentnego w rezydencji w Katowicach. System zarządzał oświetleniem, ogrzewaniem, roletami i zasłonami. Zastosowana została technologia EIB/KNX. Interfejs graficzny zainstalowany został na dwóch dużych panelach, a komfortem w pomieszczeniach sterują wielofunkcyjne przyciski KNX/EIB.
Apartament w SopocieSystem sterowania oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, wentylatorami, matami grzewczymi, gniazdami zewnętrznymi. Integracja z instalacją alarmową, kamerami CCTV, domofonami do poziomu panela dotykowego GIRA Control Client 9". Sterowanie instalacją z IPHONE/IPAD poprzez Gira HomeServer w wersji 4.0
Willa na przedmieściachSystem sterowania oświetlenie, ogrzewaniem, żaluzjami, roletami okien połaciowych. Integracja z alarmem. Wizualizacja