Realizacje prywatne

Dotychczas udało się nam zrealizować dziesiątki projektów, w których świadczyliśmy usługi dla inwestorów indywidualnych. Braliśmy udział w fazie projektowej, instalacyjnej i wdrożeniowej w nowoczesnych domach i apartamentach tworząc system inteligentnego domu. Poniżej przedstawiamy wybrane realizacje.

Nowoczesna rezydencja w Gdyni

Wyjątkowy projekt pracowni ArchDeco wyposażyliśmy w pełni funkcjonujący system inteligentnego sterowania.

Obiekt posiada najnowsze rozwiązania technologiczne służące wygodzie, oszczędności energii, jak i poszanowaniu środowiska.

Rezydencje wyposażyliśmy w:

• sterowanie oświetleniem we wszystkich pomieszczeniach, w tym ON/OFF, ściemniane, funkcje – sceny świetlne, wyłącz cały dom, funkcje – paniki tj. załącz 100% oświetlenia, czy symulację obecności
• sterowanie ogrzewaniem w tym – indywidualna nastawa temperatury w pomieszczeniu, tryb STANDBY gdy nikogo nie ma
• sterowanie roletami i żaluzjami – indywidualnie, grupowo, czasowo, funkcja – zamknij rolety po uzbrojeniu alarmu jak i wysterowanie ułożenia lamelek w zależności od zewnętrznych warunków oświetleniowych

Do obsługi całego systemu użyliśmy wizualizacji GIRA QC na wszystkie urządzenia mobilne jak i 19″ panel dotykowy GIRA. Jest to zaawansowany system dedykowany do domów, który cechuje się prostotą obsługi oraz przejrzystym interfejsem graficznym.

Rolę tradycyjnych wyłączników pełnią wielofunkcyjne sensory przyciskowe.

Liczne czujniki ruchu reagują automatycznie na obecność w pomieszczeniu w zależności od pory dnia tj. w nocy zapalają inny obwód niż za dnia czy załączą zadany obwód oświetleniowy, jeżeli ilość wpadającego światła z zewnątrz będzie mniejsza bądź większa.

Ponadto wdrożyliśmy:

 • monitoring parametrów sieci elektrycznej i pomiar zużycia energii elektrycznej dla dwóch punktów, tj. cały dom i osobno – technologia basenu
 • monitoring parametrów chemii basenowej, kilka -sygnałów, dzięki którym w aplikacji pojawia się informacje na temat rezerwy jakiegoś czynnika
 • sterowanie bramą wjazdową jak i garażową
 • monitoring i sterowanie dwoma centralami wentylacyjnymi w tym obliczanie sprawności rekuperatora, pomiary temperatur nawiewu i wyciągu, sterowanie wydajnością biegu wentylatora, monitoring stanu filtrów
 • monitoring zewnętrznych warunków atmosferycznych tj. stacja pogodowa- integrację z centralą alarmową – odbieranie sygnałów z centrali alarmowej (np otwarcie okna czy drzwi), funkcja – uzbroić strefę czy scenariusze na wypadek alarmu

Willa w Gdyni

Powrót do domu może być jeszcze przyjemniejszy, gdy nie musisz się niczym przejmować. W takim duchu został zaprojektowany inteligentny dom w standardzie KNX w Gdyni.

Od klasycznych rozwiązań podnoszących komfort codzienności tj:

 • sterowanie oświetleniem ON/OFF oraz ściemnianym w standardzie DALI
 • sterowanie LED RGBW
 • sterowanie roletami i zasłonami
 • sterowanie ogrzewaniem i elektrycznymi matami grzewczymi
 • sterowanie klimatyzacją
 • sterowanie wentylacją
 • sterowanie systemem podgrzewania podjazdu
 • sterowanie systemem podlewania ogrodu
 • integracja z licznikami energii elektrycznej

Po rozwiązania szyte na miarę Inwestora – integracja z sauną i jacuzzi dzięki Modbus RS485 czy integracja z bio-kominkiem.

Trudno sobie wyobrazić także zautomatyzowane królestwo bez zintegrowanego systemu AUDIO. Zastosowaliśmy system oparty na REVOX, Kompatybilność z protokołem TCP/IP IGMP idealnie wpasowuje się do rozbudowanych instalacji. Dodatkowo REVOX jest wspierany przez GIRA HomeServer dzięki czemu można z poziomu aplikacji sterować muzyką.

By przekazać Inwestorowi kompleksową instalację nie mogło obyć się bez wdrożenia systemu CCTV, systemu alarmowego (SATEL), jak i sieci komputerowej opartej na UBIQUITY.

Sterowanie całością wdrożonych funkcji odbywa się zarówno z telefonu, jak i z poziomu paneli dotykowych PEAKNX 11,6”, GIRA G1 oraz TANTRON 2,6”, a także za pomocą sensorów przyciskowych (GIRA Pushbutton4 i GIRA Pushbutton3), które idealnie wpasowują się w nowoczesne wnętrza.

Dom w Borach Tucholskich

Smart home w standardzie KNX to miejsce, gdzie pewne zachowania dzieją się w określony sposób. W inteligentnym domu użytkownik poprzez interfejs określa parametry nastawcze, a resztę wykonują sterowniki. Takie rozwiązanie to przede wszystkim większy komfort codziennego korzystania z domu.
Kolejny zaprojektowany i uruchomiony przez nas system to w wielkim skrócie inwestycja szyta na miarę potrzeb Inwestora, w której zastosowano:

 • sterowanie oświetleniem ON/OFF, jak i ściemnianym DALI
 • sterowanie zasłonami
 • sterowanie bramami garażowami
 • sterowanie ogrzewaniem
 • integrację z klimatyzacją Daikin i Mitsubishi

Nowoczesny, a za razem elegancki design dodają spersonalizowane, przygotowanie specjalnie pod wytyczne Inwestora czujniki przyciskowe KNX z serii ALBA od BlackNova. Nie da się tu nie wspomnieć o nadzwyczajnej elastyczności i indywidualnym podejściu do klienta przy tworzeniu projektu grawerowania przycisków! BlackNova oferuje bardzo rozbudowaną bazę ikon do wyboru, polskie znaki, a także możliwość stworzenia całkowicie nowych symboli na życzenie Inwestora, jak stało się w przypadku tej realizacji. Dodatkowo doskonale w projekt wnętrz wpasował się osprzęt GIRA ESPRIT w wykończeniu z czarnego aluminium i białego szkła.

Apartament w Warszawie

Ekskluzywny warszawski apartament, położony na spokojnym osiedlu otoczonym zielenią, to ciekawe miejsce, łączące ze sobą nowoczesność i klasykę. Wnętrze mieszkania utrzymane jest w tonacji brązu, popieli oraz szarości, a centralna ściana oddzielająca część sypialnianą od salonu pokryta została betonem architektonicznym. Niezwykle przestrzenne pomieszczenia wydają się jeszcze większe, dzięki sporym oknom i otwartym na siebie poszczególnym pomieszczeniom. Niesamowite wrażenie robi funkcjonalny kompleks kuchenny, rustykalny, całkowicie wykończony drewnem. Także drewniane parkiety, pokrywające większość podłóg, choć nowoczesne i designerskie, mocno nawiązują do klasyki.

Serce apartamentu nie jest widoczne na pierwszy rzut oka, choć to właśnie ono daje mieszkańcom najwięcej komfortu. To system KNX, który steruje najważniejszymi urządzeniami elektrycznym w mieszkaniu. Do sieci podłączone jest zarówno oświetlenie czy ogrzewanie (kanałowe grzejniki konwekcyjne z wentylatorami), jak również zasłony i rolety, a nawet podłogowe elektryczne maty grzewcze. Możliwości systemu KNX są prawie nieograniczone i pozwalają zapomnieć o monotonnych czynnościach, na które każdemu często brakuje czasu i siły.

Co takiego oferuje KNX? Czujniki ruchu w ciągach komunikacyjnych, na wejściu czy w garderobach automatycznie załączają oświetlenie. Dodatkowo po powrocie do domu mieszkańców wita oświetlenie przypodłogowe w korytarzu oraz dyskretne, klimatyczne oświetlenie skierowane m.in. na obrazy. Ciekawostką jest także zewnętrzna stacja pogodowa, która poza mierzeniem temperatury określa także siłę wiatru, deszczu i nasłonecznienie. Dzięki zdobytym informacjom system KNX może odpowiednio dostosować temperaturę w apartamencie, indywidualnie w każdym pomieszczeniu w zależności od pory dnia czy aktualnej preferencji użytkownika.
Oczywiście system pozostawia nam możliwość zmiany wielu ustawień. Za pomocą wielofunkcyjnych przycisków GIRA E22 w serii płaski montaż, wykonanych ze stali szlachetnej, można samodzielnie zarządzać ogrzewaniem i oświetleniem w apartamencie. Jednym przyciskiem można wyłączyć lub załączyć oświetlenie w całym mieszkaniu albo wybrać ulubioną scenę świetlną w wybranym pomieszczeniu. KNX, poza komfortem i wygodą, oferuje także bezpieczeństwo, ponieważ współpracuje z centralą alarmową i posiada funkcję „antynapad”. Jeśli dodatkowo okaże się, że każdym elementem i całym systemem można sterować za pomocą tabletu bądź smartfona, staje przed nami mieszkanie przyszłości, wyznaczające nowe trendy w rozwoju zarówno technologii, jak i mieszkalnictwa.

Apartament w Trójmieście

Prezentowany apartament to miejsce nietuzinkowe pod każdym względem. Już samo położenie obiektu zasługuje na uwagę. Znajduje się na najwyższej kondygnacji w nowoczesnym budynku, wchodzącym w skład osiedla, położonego tuż przy granicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To atrakcyjne położenie nie sprawia, że osiedle znajduje się na uboczu, ponieważ dojazd do centrum miasta jest bardzo łatwy.

Przestronne wnętrza apartamentu, projektowane przez specjalistów, są nowoczesne i bardzo funkcjonalne. Każdy element wyposażenia wnętrza współgra z pozostałymi, a całość utrzymana jest w tonacji szarości i bieli. Niezwykłe wrażenie robi centralna ściana w salonie, pokryta wzorem z gołej cegły.

Jednak to, co najciekawsze i sprawiające najwięcej satysfakcji, nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Chodzi tu o system KNX, czyli technologię inteligentnego domu. To instalacja elektryczna nowej generacji, dająca możliwość połączenia w jeden system wszystkich odbiorników elektrycznych. Dzięki zastosowaniu KNX apartament sprawia wrażenie inteligentnego, samodzielnie reagując na potrzeby mieszkańców. Po ustawieniu kanałów czasowych apartament dostosowuje oświetlenie, rolety ogrzewanie czy klimatyzację do pory dnia. Posiada także tryb „wakacje” lub „wyjście”, gdzie jednym naciśnięciem uruchamia się sekwencja zdarzeń wyłączająca oświetlenie, klimatyzację czy ogrzewanie, a jednocześnie automatycznie uzbroi się system alarmowy a główny elektrozawór odetnie dopływ wody do kranów, minimalizując ryzyko zalania mieszkania w czasie nieobecności. Ciekawostką jest także zintegrowana z KNX opcja „scena projekcja”, która daje możliwość jednym naciśnięciem guzika włączyć windę z rzutnikiem, samo urządzenie, nastrojowe oświetlenie a także odpowiednio ustawi rolety. Dodatkowo w apartamencie zastosowano wielofunkcyjne czujniki przyciskowe posiadające pomiar temperatury, dające możliwość samodzielnego dostosowania oświetlenia oraz sterujące ogrzewaniem i klimatyzacją dostosowując ją do aktualnych potrzeb mieszkańców. Zastosowano serię GIRA płaski montaż, wykonanie stal szlachetna. To estetyczne, dyskretne, proste i funkcjonalne rozwiązanie idealnie komponuje się w wystrój wnętrza.

Inteligentna posiadłość w Toruniu

Co najbardziej lubimy w systemie KNX? Że można go stale rozbudowywać, rozwijać, dostosowywać system do budynku. Realizacja ta to wielkie przedsięwzięcie koordynacji projektowej. Na przestrzeni czasu Inwestycja rosła w oczach pod kątem dokładanych elementów sterowania jak i tak naprawdę wszystkich instalacji domowych.

W budynku uruchomiliśmy całkowite sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym poprzez system KNX – ON/OFF jaki i DALI.. Zarządzanie temperaturą odbywa się za pomocą termostatów pomieszczeniowych
mierzących temperaturę podłogi oraz powietrza w pomieszczeniach. Dodatkowo uruchomiliśmy sterowanie napędami elektrycznymi: rolety, markizy, żaluzje, karnisze, bramy.

W budynku zainstalowano czujniki dymu firmy GIRA, które sygnalizują optycznie oraz akustycznie o zagrożeniu pożarowym.

Gira HomeServer pełni tu funkcję stacji nadzorczej dla całego systemu automatyki budynku. Łączy on całą instalację elektryczną systemu KNX z lokalną siecią komputerową tworząc jeden spójny system. Umożliwia centralne sterowanie urządzeniami i odbiornikami w budynku. Ponadto istnieje możliwość płynnego włączenia do zarządzania budynkiem licznych kolejnych technologii w przyszłości.

Sterowanie wszystkimi funkcjami dla wygody Użytkowników odbywa się z poziomu trzech paneli dotykowych PEAKNX 11,6″.

System kontroli dostępu oparty na czytnikach linii papilarnych EKEY ułatwia wstęp do budynków i pomieszczeń. Integracja SKD z systemem zarządzania budynkiem został zrealizowany poprzez protokół ModBus RTU.

Zakres działania systemu KNX został tak zaprojektowany, żeby można było zintegrować praktycznie wszystkie domowe instalacje tj.:

 • integracja z pompą ciepła Modbus TCP/IP
 • integracja z agregatem prądotwórczym Modbus TCP/IP
 • integracja z technologią basenu Modbus RS485
 • integracja z centralą wentylacyjną Modbus RS485
 • integracja z alarmem INT-KNX2
 • integracja z klimatyzacją ZENNIO KNX
 • integracja z bramą wjazdową, słupkami wjazdowymi – monitoring rygli bram
 • integracja z ramą do TV
 • integracja z fotowoltaiką Modbus TCP IP
 • integracja z oknami INTERNORM
 • integracja z oknami dachowymi VELUX
 • integracja z systemu kontroli dostępu

Willa w Gdańsku – Matemblewie

Zaprojektowaliśmy, zainstalowaliśmy i wdrożyliśmy system inteligentnego budynku w domku dwurodzinnym. Inteligentna instalacja sterująca oświetleniem, ogrzewaniem, roletami. Połączona została z kontrolą dostępu i wentylacją, inteligentnym wideodomofonem i kamerami IP. System wymienia infromacje z alarmem SATEL’a. Cały budynek ma opomiarowanie parametrów sieciowych (prąd, napięcie, moc, zużycie energii elektrycznej), które zostało połączone do jednego wspólnego systemu. Dodatkowo – z ciekawych funkcji – doszło do pełnej integracja systemu inteligentnego z projektorem (poprzez protokół RS232), ze strumieniowymi odbiornikami audio (poprzez TCP/IP) oraz z licznikiem energii elektrycznej (poprzez Modbus RS485). Na obiekcie występują ściemniane obwody LED RGB (oparte na technologi DALI) oraz ekran i winda od telewizora również wchodząca w zakres instalacji inteligentnej. Zaprojektowana inteligentna sieć jest roproszona i urządzenia występują w kilku rozdzielnicach. Ważniejszymi składowymi systemu są WAGO-IO-System oraz Gira HomeServer 4.0.

Apartament w Gdańsku

Mieszkanie zlokalizowane w centrum Gdańska, zostało wyposażone w instalację EIB/KNX oraz nowoczesny system nagłośnienia wielostrefowego, dzięki któremu wiele pomieszczeń korzysta ze wspólnych zasobów muzycznych. W tym apartamencie IPAD zastąpił wiele pilotów od najróżniejszego sprzętu RTV i domotyki. Dzięki temu z poziomu jednego urządzenia można zasterować oświetleniem, scenami świetlnymi, ogrzewaniem, zasłonami, matami grzewczymi elektrycznymi, gniazdkami, klimatyzacją, nagłośnieniem wielostrefowym i innymi sprzętami audio-wideo. W mieszkaniu zastosowano 9-calowy panel dotykowy, z poziomu którego można zarządzać komfortem pomieszczeń, oświetleniem czy realizować funkcje globalne.

Willa w Gdańsku

Rezydencja znajdująca się na obrzeżach Gdańska. Nasza firma aktywnie uczestniczyła w zaprojektowaniu i wdrożeniu systemu inteligentnego domu. W ramach zakresu automatyka zarządza światłem, ogrzewaniem, roletami, połączona została z rozbudowanym alarmem i centralą wentylacyjną. Do realizacji wykorzystano sieć EIB/KNX, LonWorks oraz WAGO-i/o-system. W budynku zamontowany został 5,7-calowy ekran dotykowy, gdzie można zasterować oświetleniem zewnętrznym, ustawić harmonogramy ogrzewania pomieszczeń (tryb nocny/dzienny), sprawdzić zasilanie (miejskie/ups), zmienić parametry wentylacji czy aktywować symulację obecności.

Willa w Sopocie

W Sopocie firma vBass brała udział w realizacji systemu inteligentnego budynku, w którym technologia zarządza ogrzewaniem (fancoile, podłogówka), oświetleniem, gniazdami i roletami. Dodatkowo doszło do połączenia pompy ciepła (Bacnet/IP) i do przekazania informacji z systemu alarmowego do KNX/EIB. Dzięki temu większość potrzebnych na co dzień funkcji jest dostępna z poziomu telefonu iPhone czy tabletu iPad. Dom został wyposażony w wideodomofon z modułem do sieci IP. Wewnętrznymi stacjami domofonowymi są małe i zgrabne urządzenia z kolorowymi wyświetlaczami o przekątnej 2”. Istnieje również możliwość odebrania rozmowy wideodomofonowej poprzez skype zainstalowany np. w telefonie.

Willa na przedmieściach Gdyni

Inteligentna instalacja została zaprojektowania przede wszystkim w celu zwiększenia komfort użytkowania domu. Firma vBass kompleksowo i aktywnie brała udział na każdym etapie – od projektu do końcowego uruchomienia systemu. System opiera się nie tylko technologii KNX/EIB. W sieci występują elementy LonWorks i Modbus, które zostały zintegrowane do wspólnego systemu. Poza sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem mamy również sterowanie sauną, zasłonami, bramami wjazdowymi oraz zarządzanie wydajnością centrali wentylacyjnej. Dodatkowo na obiekcie dostarczyliśmy, zainstalowaliśmy i uruchomiliśmy system nagłośnienia wielostrefowego z funkcją wewnętrznego interkomu. W systemie użyte zostały dwa kolorowe panele dotykowe, mniejszy tzw wyjściowy (do realizacji funkcji potrzebnych przy wyjściu z domu) oraz większy, z poziomu którego domownicy mogą np. zarządzać komfortem pomieszczeń. Pilotem w domu są mobilne urządzenia Apple – iPhone, iPod Touch i iPad.

Apartament w Sopocie

Komfortowy apartament został wyposażony w zintegrowany system sterowania KNX/EIB. Inteligentne mieszkanie zarządza oświetleniem, roletami, wentylatorami, ogrzewaniem, pompą zwiększającą ciśnienie w deszczownicy. Dodatkowo udało się zintegrować nagłośnienie, automatykę drzwi przesuwnych oraz klimatyzację do poziomu jednego wspólnego interfejsu. Każdym elementem można sterować poprzez Iphone i Ipada oraz z poziomu 19-calowego panela dotykowego.

Rezydencja w Gdyni

Połączenie wielu technologi komunikacyjnych w jeden wspólny system. Inteligentny dom został oparty na KNX.TP, KNX.RF i KNXnet/IP. Sterowanie odbywa się oświetleniem, roletami i bramami wjazdowymi oraz garażowymi. Dodatkowo system został wyposażony w Gira HS 4.0, inteligentny wideodomofon i kilka innych ciekawych funkcji.

Willa w Gdańsku

Na tej realizacji dostarczyliśmy i uruchomiliśmy system KNX sterujący oświetleniem, ogrzewaniem, roletami antywłamaniowymi i materiałowymi zasłonami na oknach połaciowych. Z poziomu inteligentnego systemu można również zarządzać wentylacją mechaniczną. W każdej sypialni zamontowano mały ale wielofunkcyjny panelik dotykowy wraz z pilotem. Dzięki temu można załączać światło czy opuszczać zasłony okien połaciowych bez wstawania z łóżka.

Willa w Gdańsku

Rezydencja znajdująca się na obrzeżach Gdańska. Nasza firma aktywnie uczestniczyła w zaprojektowaniu i wdrożeniu systemu inteligentnego domu. W ramach zakresu automatyka zarządza światłem, ogrzewaniem, roletami, połączona została z rozbudowanym alarmem i centralą wentylacyjną. Do realizacji wykorzystano sieć EIB/KNX, LonWorks oraz WAGO-i/o-system. W budynku zamontowany został 5,7-calowy ekran dotykowy, gdzie można zasterować oświetleniem zewnętrznym, ustawić harmonogramy ogrzewania pomieszczeń (tryb nocny/dzienny), sprawdzić zasilanie (miejskie/ups), zmienić parametry wentylacji czy aktywować symulację obecności.

Willa w Sopocie

W Sopocie firma vBass brała udział w realizacji systemu inteligentnego budynku, w którym technologia zarządza ogrzewaniem (fancoile, podłogówka), oświetleniem, gniazdami i roletami. Dodatkowo doszło do połączenia pompy ciepła (Bacnet/IP) i do przekazania informacji z systemu alarmowego do KNX/EIB. Dzięki temu większość potrzebnych na co dzień funkcji jest dostępna z poziomu telefonu iPhone czy tabletu iPad. Dom został wyposażony w wideodomofon z modułem do sieci IP. Wewnętrznymi stacjami domofonowymi są małe i zgrabne urządzenia z kolorowymi wyświetlaczami o przekątnej 2”. Istnieje również możliwość odebrania rozmowy wideodomofonowej poprzez skype zainstalowany np. w telefonie.

Rezydencja w Katowicach

Braliśmy udział w uruchomieniu systemu inteligentnego w rezydencji w Katowicach. System zarządzał oświetleniem, ogrzewaniem, roletami i zasłonami. Zastosowana została technologia EIB/KNX. Interfejs graficzny zainstalowany został na dwóch dużych panelach, a komfortem w pomieszczeniach sterują wielofunkcyjne przyciski KNX/EIB.

Willa w Szczecinie

System automatyki wykonany w standardzie EIB/KNX sterujące oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, bramą wjazdową i furtką oraz kilkoma dodatkowymi funkcjami. Ten budynek zachwyca wnętrzami, w których estetyczną rolę pełnią również inteligentne klawisze KNX, jednocześnie dając funkcjonalności niemożliwe do zrealizowania w tradycyjnej instalacji. System umożliwia sterowanie poprzez iPhone/iPad.

Apartament w Gdyni

Firma vBass dostarczyła i uruchomiła system EIB/KNX odpowiedzialny za komfortowe sterowanie oświetleniem i zarządzanie elektrycznymi matami grzewczymi. Dodatkowo doszło do integracji z urządzeniami audio, dzięki czemu sceny świetlne są wywoływane z poziomu pilota AV. W mieszkaniu wdrożono również kilka spersonalizowanych funkcji oświetleniowych, jak sceny świetlne, wyłącz sumę pomieszczenia czy funkcja idę spać – wyłącz całe mieszkanie poza wybranymi obwodami ozdobnymi.

Apartament w Sopocie

System sterowania oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, wentylatorami, matami grzewczymi, gniazdami zewnętrznymi. Integracja z instalacją alarmową, kamerami CCTV, domofonami do poziomu panela dotykowego GIRA Control Client 9″. Sterowanie instalacją z IPHONE/IPAD poprzez Gira HomeServer w wersji 4.0

Willa na przedmieściach Gdańska

W tym przypadku inteligentny dom steruje oświetleniem, roletami, ogrzewaniem oraz technologią kominka z płaszczem wodnym. W rezydencji zastosowano wielofunkcyjne manipulatory lokalne oraz 5,7” panel dotykowy. System przydaje się na co dzień, ale również podczas urlopu dzięki tzw. funkcji symulacji obecności – wybrane obwody są załączane zgodnie z zapamiętanymi zdarzeniami.

Willa w Szczecinku

Technologia KNX/EIB sterujący światłem, roletami i ogrzewaniem w całym budynku. Dodatkowo jest możliwość zarządzanie furtką, bramą wjazdową i garażową.