Inteligentny dom, Smart Home

Inteligentny dom to zautomatyzowany dom. To miejsce, gdzie pewne zachowania dzieją się w określony sposób. W inteligentnym domu użytkownik poprzez interfejs określa parametry nastawcze, a resztę wykonają sterowniki. Takie rozwiązanie to przede wszystkim większy komfort codziennego korzystania z domu (np poprzez dodatkowe funkcje 'wyłącz światło w całym domu’, poprzez sceny świetlne, poprzez harmonogamy czasowe np na rolety czy oświetlenie zewnętrzne), oszczędności (zarówno eksploatacyjne jak i zaoszczędzony czas) oraz większe bezpieczeństwo. Poniżej przedstawiamy argumenty za i przeciw takim rozwiązaniom:

FUNKCJE

INSTALACJA INTELIGENTNA

INSTALACJA TRADYCYJNA

Funkcjonalność wyłączników

Dowolnie konfigurowalna, możliwość dostosowania funkcjonalności klawiszy po zamieszkaniu i zapoznaniu się z nowym domem. Sceny inwestor może konfigurować bez uczestnictwa osoby uruchamiającej system poprzez długie przytrzymanie klawisza.

Przypisana kablowo do wyłączników, zazwyczaj niemożliwa lub utrudnione są zmiany na etapie po okablowaniu czy białym montażu.

Dodatkowe funkcje

Możliwość zaprogramowania scen świetlnych, symulacji obecności, suma załącz (funkcja paniki), suma wyłącz pokój, poziom czy cały dom, sterowanie z harmonogramów czasowych czy w zależności od nasłonecznienia.

Brak jakichkolwiek dodatkowych funkcji. Brak możliwości zdalnego załączania obwodów.

Sterowanie z pilota radiowego, z telefonu, z tabletu czy komputera.

Wiele dostępnych opcji, najróżniejsze warianty do wyboru.

Brak możliwości.

Projektowanie

Na etapie projektowania należy jedynie określić punkty oświetleniowe (i pozostałe wchodzące w zakres) oraz miejsca na wyłączniki. Funkcjonalność klawiszy może zostać ustalona przez inwestora na późniejszym etapie. Zazwyczaj ograniczamy się do pojedynczej lub podwójne puszki elektrycznej. W tym drugim przypadku przydatna, gdy jest dużo obwodów do wysterowania. Wysokość wyłączników powinna być nie niżej niż 120cm.

Na etapie projektowania należy określić punkty oświetleniowe, lokalizacje wyłączników, wyliczyć ilość puszek niezbędną do ich osadzenia oraz określenie funkcjonalności, wraz informacją na temat układów schodowych i krzyżowych.

Okablowanie

Wyłączniki wielofunkcyjne sterujące roletami, ogrzewaniem i światłem, max 8-funkcyjne pasują do pojedynczej puszki FI68, z polami opisowymi, z wyświetlaczami, możliwość wybierania od wielu producentów.

Wyłączniki głównie 1-funkcyjne lub 2-funkcyjne. Bardzo często powstają tzw „wyspy wyłącznikowe” jeżeli mamy duże ilości obwodów. Dodatkowo zazwyczaj inny design dla sterowników od rolet, oświetlenia, żaluzji czy ogrzewania. Rzadko występuje możliwość opisania funkcji wyłącznika przez pole opisowe.

Design wyłączników

Wyłączniki wielofunkcyjne sterujące roletami, ogrzewaniem i światłem, max 8-funkcyjne pasują do pojedynczej puszki FI68, z polami opisowymi, z wyświetlaczami, możliwość wybierania od wielu producentów.

Wyłączniki głównie 1-funkcyjne lub 2-funkcyjne. Bardzo często powstają tzw „wyspy wyłącznikowe” jeżeli mamy duże ilości obwodów. Dodatkowo zazwyczaj inny design dla sterowników od rolet, oświetlenia, żaluzji czy ogrzewania. Rzadko występuje możliwość opisania funkcji wyłącznika przez pole opisowe.

Integracja i wymiana informacji między urządzeniami

Podsystem alarmowy, sterowania oświetleniem, stacja pogodowa czy sterownik rolet wymieniają między sobą informacje. Jeżeli jest otwarte okno, to można zablokować możliwość opuszczania rolet. Gdy wystąpi alarm, to można załączyć całe oświetlenie w domu. Gdy jest zimno i pada deszcz, to można zamknąć okno dachowe. Funkcjonalność zależna od potrzeb i wyobraźni.

Brak możliwości współdzielenia elementów (np. stacja pogodowa zewnętrzna od markiz będzie dostępna jedynie dla markiz) czy jakiejkolwiek wymiany informacji.

Obsługa

Wspólny, przejrzysty i ujednolicony interfejs do obsługi domu. Nie trzeba się uczyć obsługi każdego z podsystemów. Diody statusowe na inteligentnych wyłącznikach mogą świecić w zależności od stanu zapalenia światła, od funkcji które mają pełnić itp.

W przypadku układów schodowych wyłączniki mogą być w różnych pozycjach (np. część “wciśnięta” u góry, część na dole) a światło całościowo będzie wyłączone. Ułożenia wyłączników schodowych/krzyżowych wprowadzają w błąd użytkowników i nie informują o rzeczywistym stanie załączenia obwodu.

Bezpieczeństwo

Wszystkie wyłączniki zasilane są napięciem bezpiecznym 24V DC. Dzięki integrowaniu z kamerami jest możliwość aktywowania dodatkowych funkcji, jak panika itp. Na życzenie system może wysłać e-maila użytkownikowi z zrzutem obrazu z kamer IP.

Przy wyłącznikach znajduje się niebezpieczne napięcie 230V AC. Brak jakiejkolwiek możliwości integracji z systemami bezpieczeństwa.

Możliwości

Nieograniczone, uzależnione od wyobraźni projektanta, inwestora i integratora systemu inteligentnego.

Podstawowe, mocno ograniczone.

Montaż

Wymaga zwiększonych nakładów na montaż systemu, automatyki, większej szafy elektrycznej, niekiedy złączek montażowych. Wymaga również bardziej szczegółowej dokumentacji powykonawczej. Inteligentna instalacja i montaż automatyki wymaga ok 3-krotnie więcej czasu niż montaż i podłączenie tradycyjnej skrzynki elektrycznej.

Montaż prosty i łatwy, nie wymaga dużych nakładów materiałowych ani czasowych.

Cena

Wymaga dużo większych nakładów finansowych na okablowanie, montaż urządzeń oraz skonfigurowanie i uruchomienie systemu.

Cena zdecydowanie niższa niż cena systemu inteligentnego. Tańsze okablowanie, zamontowanie oraz podłączenie automatyki.

Inteligentny budynek zarządza następującymi fragmentami automatyki, integruje je we wspólny system:

  • sterowanie oświetleniem całego domu (wewnętrzne/zewnętrzne) w oparciu o pomiary natężenia światła, czujki ruchu, zgodne z zegarem, zmierzchem, z wykorzystaniem scenariuszy świetlnych, symulacja obecności, funkcje centralne (takie jak idę spać i cały dom wyłącz)
  • sterowanie ogrzewaniem lokalne, grzejniki, ogrzewanie podłogowe, klimakonwektory (fancoile), klimatyzacja, niedopuszczenie do sytuacji, że grzejniki grzeją, a klimatyzacja chłodzi, powiązanie z informacją o otwarciu okien (gdy okno otwarte to zakręć grzejnik), tryby dzienne i nocne
  • sterowanie HVAC – ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, powiązaniu central wentylacyjnych, rekuperatorów czy urządzeń wytwarzających ciepło we wspólny system (np pompy ciepła)
  • sterowanie roletami wewnętrznychi zewnętrznymi, w zależności od pomiarów czujników np wiatru, temperatury, natężenia oświetlenia, w układach czasowych i zmierzchowych
  • monitoring kotła ciepła, dostarczanie mu bierzących pomiarów z poszczególnych lokali,
  • monitoring zużycia energii elektycznej, cieplnej. Diagramy, zdalne rozliczanie najemców,
  • system alarmowy i monitoringu, sygnalizacja włamania i napadu,
  • system przeciwpożarowy, tryskaczówka,
  • system sterowania oddymianiem pożarowym, realizacja scenariuszy pożarowych (np. otworzenie wszystkich zamków), sterowanie i monitorowanie klap przeciwpożarowych,
  • system kontroli dostępu, czytniki linii papilarnych, szyfrator, czytniki kart magnetycznych,
  • system zasilania UPS, agregaty prądotwórcze, napięcie gwarantowane,
  • system pogodowy,
  • sterowanie sauną,
  • obsługa urządzeń audio, video, funkcje follow-me

Sprawdź technologie wykorzystywane w automatyce budynku.

Inteligentny dom i inteligentny budynek to rozwiązania z najwyższej półki automatyki budynków. Najpopularniejsze rozwiązania, które stosujemy to KNX/EIB Instabus, LonWorks Control Network, Dali Lighting, BACnet Standard i EnOcean Technology. W projektach stosujemy również rozwiązania z wykorzystaniem innych technologii i producentów: Albrecht Jung GmbH & Co. KG, Arcus-EDS GmbH, Basalte, Beckhoff Automation, Berker GmbH & Co. KG, Bosch Thermotechnik GmbH, Cylon Controls, EIB-TAB GePro GmbH, Elka Elektronik GmbH, Elsner Elektronik GmbH, Gira Giersiepen GmbH & Co. KG, Honeywell International Inc. MDT Technologies GmbH, Micromex ZTiSM, Merten GmbH & Co. KG, Osram GmbH, Philips Lighting B.V., Siemens AG, T.A.C. by Schneider Electric, TX-Team GmbH, WAGO Kontakttechnik GmbH, Wieland-Electric, Zennio Avance y Tecnología S.L. Aby przyblizyć Państwu technologię inteligentnego domu, przygotowalismy dla Państwa nasz pokazowy Showroom, do którego serdecznie zapraszamy.