Jaką technologię wybrać?

Rynek automatyki inteligentnych budynków rozwija się dynamicznie. Codziennie powiększa się ilość dostępnych produktów, producentów, standardów czy oprogramowań do zarządzania budynkiem. Jedną z najważniejszych decyzji jaką należy podjąć na samym początku, jest wybór technologii.

Zdecydowanie zalecamy bazować na tzw standardach otwartych. Standard otwarty to taki, w którym informacje o technologii są dostępne, a urządzenia pochodzące od różnych producentów mogą się między sobą komunikować. Dzięki temu dobieramy rozwiązania spośród tysięcy opcji, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu pochodzących od producenta “X”, sprzedającego swój zamknięty system. To otwarte rozwiązanie jest wyjątkowo elastyczne, lecz bywa droższe od standardów zamkniętych. Jednak wbrew powszechnie panującej opinii uważamy, że nie są to na tyle duże różnice, aby warto było bazować na rozwiązaniu potencjalnie posiadającym ograniczenia.

Dodatkowo każdego zachęcamy do skorzystania z rozwiązania zdecentralizowanego, czyli nieposiadającego jednostki głównej. Dzięki temu awaria pojedynczego elementu – np czujki ruchu w garderobie – nie przekłada się na resztę systemu. W systemach scentralizowanych wymiana jednostki głównej przeważnie zatrzymuje cały system. Dodatkowo sama podmiana instalacyjnie może być dużo bardziej problematyczna niż wymiana pojedynczego (rozproszonego) urządzenia.

Przy wyborze technologii należy również zwrócić uwagę na tzw media transmisyjne. Zalecamy korzystanie z rozwiązań przewodowych, jeżeli jest taka możliwość. Dobrze, gdy wybrany system umożliwia połączenie rozwiązań przewodowych z radiowymi. W takim przypadku, gdy na etapie projektu o czymś zapomnimy, zawsze będzie można podjąć próbę rozwiązania problemu drogą bezprzewodową. Jeżeli instalacja systemu ma się odbyć bez remontu czy bez kładzenia przewodów, wtedy rozsądnym rozwiązaniem jest instalacja bezprzewodowa z wykorzystaniem kilku przewodowych koncentratorów sygnałów radiowych. To wymaga jednak doświadczenia, znajomości zasad fizyki i wiedzy o sposobie wymiany informacji drogą bezprzewodową.

Aktualnie powyższe wymagania spełniają technologie m.in. KNX, EnOcean, Ethernet czy Modbus. Firma vBass w swoich rozwiązaniach proponuje i stosuje coś więcej. Uważamy, że instalacja inteligentna XXI to integracja technologii otwartych do wspólnego systemu. W przypadku inwestycji prywatnej, jeżeli w większości zdecydujemy się na rozwiązania oparte na KNX, to pamiętajmy, że system ten daje się integrować z wieloma zewnętrznymi systemami jak Modbus, EnOcean, Bacnet czy LonWorks. Dzięki temu łączymy aspekty użytkowe z technologią stosowaną np. w układach wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych.

W przypadku inwestycji komercyjnej najrozsądniejszą metodą jest zbudowanie backbone (tzw linia szkieletowa) w oparciu o sieć LAN i stosowanie lokalnych i programowalnych koncentratorów sygnałów cyfrowych (DO/DO) czy analogowych (AI/AO) wyposażonych w moduły komunikacyjne do różnych technologii (Modbus / EnOcean / LON/ BACnet/ KNX / DALI / RS232 / RS485).

Sprawdź inne technologie wykorzystywane w automatyce budynku.

Inteligentny dom i inteligentny budynek to rozwiązania z najwyższej półki automatyki budynków. Najpopularniejsze rozwiązania, które stosujemy to KNX/EIB Instabus, LonWorks Control Network, Dali Lighting, BACnet Standard i EnOcean Technology. W projektach stosujemy również rozwiązania z wykorzystaniem innych technologii i producentów: Albrecht Jung GmbH & Co. KG, Arcus-EDS GmbH, Basalte, Beckhoff Automation, Berker GmbH & Co. KG, Bosch Thermotechnik GmbH, Cylon Controls, EIB-TAB GePro GmbH, Elka Elektronik GmbH, Elsner Elektronik GmbH, Gira Giersiepen GmbH & Co. KG, Honeywell International Inc. MDT Technologies GmbH, Micromex ZTiSM, Merten GmbH & Co. KG, Osram GmbH, Philips Lighting B.V., Siemens AG, T.A.C. by Schneider Electric, TX-Team GmbH, WAGO Kontakttechnik GmbH, Wieland-Electric, Zennio Avance y Tecnología S.L. Aby przyblizyć Państwu technologię inteligentnego domu, przygotowalismy dla Państwa nasz pokazowy Showroom, do którego serdecznie zapraszamy.