Realizacje komercyjne

Dotychczas udało się nam zrealizować dziesiątki projektów dla klientów komercyjnych. Braliśmy udział w fazie projektowej, instalacyjnej i wdrożeniowej zarówno w budynkach biurowych,  hotelach, galeriach handlowych czy salach konferencyjnych tworząc BMS (Building Management System). Poniżej przedstawiamy wybrane realizacje.

WUTKOWSKI Śliwice

Dla firmy WUTKOWSKI zaprojektowaliśmy inteligentną instalację do zarządzania biurowcem oraz sterowanie oświetleniem na hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni ponad 20 000 m². W ramach realizacji, oprócz kompleksowego sterowania funkcjami w budynku i monitorowania zużycia zasobów, wykonano system wizualizacji BMS zawierającej wszelkie potrzebne informacje i umożliwiającej sterowanie budynkiem.

W ramach instalacji biurowca uruchomiliśmy:

 • sterowanie oświetleniem
 • sterowanie klimatem
 • sterowanie nagłośnieniem
 • sterowanie roletami
 • sterowanie centralami wentylacyjnymi
 • monitorowanie zabezpieczeń obwodów elektrycznych
 • monitorowanie warunków zewnętrznych

System zintegrowaliśmy z:

 • kurtyną powietrzną
 • analizatorem energii elektrycznej
 • siłownikami VAV
 • piecem VIESSMANN

W hali produkcyjno-magazynowej uruchomiliśmy system sterowania oświetleniem obsługujący 23 linie DALI.

MŁYNY ROTHERA Bydgoszcz – rewitalizacja

Młyny Rothera to kompleks stojący na Wyspie Młyńskiej w centrum Bydgoszczy. Od wielu lat próbowano je zagospodarować na nowo, jednak dopiero od 2019 roku nastąpił proces ich całkowitej rewitalizacji.
Młyny to przestrzeń dla wszechstronnego rozwoju kreatywności w dziedzinie kultury, techniki jak i nauki oraz miejscem spotkań i rekreacji dla mieszkańców Bydgoszczy.

Wzięliśmy czynny udział w rewitalizacji, a prace obejmowały szeroki zakres, które rozpoczęto od przygotowania projektu, w tym rzutów systemu BMS i schematów montażowych automatyki KNX. Podczas realizacji dostarczano i zaprogramowano urządzenia KNX GIRA, WAGO, STEINEL, SATEL oraz Emu Electronic. Uruchomiono system sterowania oświetleniem (w technologii DALI), a także system sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem (w tym: czujniki jakości powietrza jak i klimakonwektory).

Ponadto przygotowano i zaprogramowano wizualizacje pracy systemu na GIRA FacilityServer oraz integrację z urządzeniami pomiarowymi, w tym z licznikami energii elektrycznej, licznikami wody, centralami wentylacyjnymi, UPS, generatorem prądu, hydroforem, analizatorem sieci, centralą wykrywania gazu, fontannami, agregatem wody lodowej, sterownikiem podgrzewania dachu i podjazdu. Zainstalowano również monitorowanie stanu otwarcia klap oddymiających PPOŻ. i przeprowadzono kompleksowe szkolenie pracowników w zakresie obsługi BMS.

BEL MARE Międzyzdroje

Bel Mare to nowoczesny resort położony w samym sercu Międzyzdrojów posiadający ponad 700 eleganckich apartamentów na wynajem. Pierwszych gości przywitał w 2019 roku.

W ramach tej inwestycji zaprojektowaliśmy i uruchomiliśmy system sterowania pracą klimakonwektorów, system detekecji otwarcia okien, integrację z centralami wentylacyjnymi, jak i pełną wizualizację pracy całego systemu opartą na GIRA FacilityServer.

Każdy apartament wyposażony jest w termostat pomieszczeniowy z wyświetlaczem LCD firmy SIEMENS z wbudowanym czujnikiem temperatury i wilgotności. Co ciekawe firma SIEMENS wyposażyła je w tzw. funkcję oszczędzania energii („Zielony Listek”), który informuje użytkownika o efektywności energetycznej pracy. Oznacza to w praktyce, że w przypadku gdy np. zwiększamy temperaturę na termostacie, a mamy przy tym otwarte okno urządzenie informuje nas za pomocą oznaczenia symbolu listka, że nasze działanie nie sprzyja oszczędności energii. Naciśniecie na owy symbol przywraca parametry aplikacji do wartości zapewniających efektywną energetyczną pracę w zgodzie z działalnością w trosce o środowisko naturalne.

Dodatkowo w każdym z apartamentów znajdują się już dobrze znane i funkcjonalne card-holdery, które automatycznie załączają/wyłączają prąd po włożeniu/wyciągnięciu karty.

Budynki i apartamenty połączone są systemem zarządzania BMS, jak i systemem hotelowym. BMS reaguje na status pokoju (wolny/zarezerwowany/zajęty) przygotowując apartament poprzez zmiany temperatury tj. w trybie zimy zostanie zwiększona temperatura zadana przed przyjazdem gości (i adekwatnie obniżona latem). W przypadku zajętości wymuszany jest automatycznie tryb Komfort.

Apartamenty Bear&Bison Lake View Zell am See Austria

Bear&Bison Lake View to nowoczesne apartamenty na wynajem usytuowane u podnóża malowniczych Alp w miejscowości Zell am See w Austrii. Na ponad 200 metrach kwadratowych znajdziemy 4 luksusowe sypialnie z łazienką; siłownię, bibliotekę oraz wyjątkowy i klimatyczny salon z otwartą kuchnią, jadalnią i miejscem do relaksu.
W nowoczesny wygląd idealnie wpasowały się produkty producentów JUNG, GIRA i ABB, wszystko w standardzie KNX.

Uruchomienie całego systemu sterowania obiektem oddalonym o 1300 km od siedziby naszej firmy nie byłoby możliwe bez modułu zdalnego dostępu GIRA S1, który wraz z GIRA HOMESREVER umożliwia zdalne zarządzanie budynkiem.

Zakres naszych usług:

 • dostarczenie sprzętu
 • przygotowanie schematów montażowych automatyki KNX
 • uruchomienie wizualizacji
 • uruchomienie systemu wideodomofonowego i kontroli dostępu
 • uruchomienie systemu UPS
 • uruchomienie stacji pogodowej
 • sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem
 • sterowanie oświetleniem DALI
 • sterowanie żaluzjami fasadowymi
 • integracja z pompą ciepła, podgrzewaniem podjazdu jak i ładowarką samochodową

LPP S.A. Gdańsk

Nasza firma była głównym projektantem i wykonawcą systemu zarządzania obiektem (BMS). Budynek posiada pięć kondygnacji, na których znajdują się różnego rodzaju gabinety, biura typu open space, sale konferencyjne oraz pracownie i wzorcownie, gdzie projektanci pracują nad nowymi kolekcjami.

Celem inwestycji było uczynienie otoczenia atrakcyjnym i inspirującym dla ponad 600 osób, które w nim na co dzień przebywają i pracują. Wyodrębniono i wyposażono nowe pomieszczenia, takie jak siłownie, fitness czy przeszklona klubokawiarnia.

System BMS w LPP wymagał szerokiego zakresu integracji systemów sterowania na naprawdę wielką skalę:

 • oświetlenie (w tym 1100 balastów DALI)
 • jednostki sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, centralami wentylacyjnymi i nagłośnieniem, na ok. 200 pomieszczeniach
 • monitoring otwarcia okien (ok. 350 sztuk)
 • informacje serwisowe jak alarmy z przepompowni ścieków, alarmy niskich temperatur, opomiarowanie w energię elektryczną

VOESTALPINE SIGNALING Trąbki Wielkie

Nasza firma wykonała całkowity zaawansowany projekt instalacji zarządzania całym obiektem oparty na produktach WAGO oraz GIRA. W ramach realizacji wdrożyliśmy między innymi:

 • sterowanie ogrzewaniem opartym na klimakonwektorach i ogrzewaniem podłogowym
 • sterowanie roletami wewnętrznymi
 • opomiarowanie w energię elektryczną kluczowych pomieszczeń w budynku
 • sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym funkcjonującym w trybie załącz/wyłącz lub ściemniany, w tym utrzymywanie stałego zadanego progu oświetlenia dla stref roboczych w danych obszarach
 • integracja z centralami wentylacyjnymi oraz nawilżaczami powietrza, w tym utrzymanie określonego stopnia wilgotności i jakości powietrza w biurach, jak i pomieszczeniach o działalności produkcyjnej
 • monitorowanie pracy,  jak i ewentualnych awarii urządzeń takich jak: agregat wody lodowej, bramy wjazdowe, agregat prądotwórczy itp.

Modułowe domy mieszkalne w systemie KNX – Toruń

Domy modułowe to innowacyjny projekt firmy VALLOR z Torunia polegający na tworzeniu budynków wielolokalowych nawet do 4 kondygnacji z pojedynczych modułów mieszkalnych dostarczanych w całości do Klienta. Projekt ten nie byłby na tyle interesujący, gdyby nie fakt ze jeden zamówiony moduł przyjeżdża na miejsce docelowe tak naprawdę w kilku częściach, a jego implementacja na ławach lub płytach fundamentowych trwa do kilku dni roboczych.

Aby stworzyć wyjątkowy produkt do powielania i kompleksowej sprzedaży lokal został wyposażony w pełną automatykę opartą na technologii KNX od VBASS AUTOMATYKA BUDYNKOWA TOMASZ GRUDA. KNX jako rozwiązanie niezaprzeczalnie modułowe doskonałe wpasował się w koncept całego projektu. Uwzględniono sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem, roletami zewnętrznymi, centralą wentylacyjną i głównym zaworem wody jak
i systemem alarmowym i CCTV.

Dla użytkowników modułu firma VBASS uruchomiła szyfrowany zdalny dostęp oparty na GIRA S1 jak i aplikację na telefon, tablet czy inne urządzenie mobilne do zarządzania całym obiektem opartą na GIRA HOMESERVER.

Moduł został wyposażony w intuicyjny 4” panel dotykowy firmy TANTRON, który został zaprogramowany dla wygody Użytkowników w trzech wersjach językowych (polski, angielski, niemiecki), a także standardowe przyciski KNX z diodami statusowymi jak i Pushbutton 4 KNX od GIRA .

Największym wyzwaniem projektu była sama idea Inwestora o dostarczaniu całego modułu złożonego z kilku elementów do miejsca docelowego już z gotową instalacją elektryczną, uwzględniając rozdzielnicę systemu automatyki KNX. Idealnie w ten zamysł firma VBASS wkomponowała system wielowtyków WINSTA od WAGO. Przy pomocy wrysowanych w projekt połączeń wtykowych Instalatorzy Modułu są w stanie na miejscu docelowym bezpiecznie i w łatwy sposób prefabrykować instalację w technologii plug-and-play i złożyć w pełni funkcjonujący Moduł Mieszkalny.

Moduł miał swoją premierową prezentację w 2023r. na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu.

SIM Gdynia

Firma specjalizująca się w produkcji najwyższej jakości komponentów mechanicznych dla wszystkich gałęzi przemysłu przy użyciu urządzeń CNC.

Z myślą o nowoczesnym i kompleksowym zarządzaniu dużym obiektem wdrożyliśmy pełny system BMS oparty na KNX Gira Homeserver.

Uruchomiliśmy:

 • sterowanie oświetleniem typu ON/OFF
 • sterowanie ogrzewaniem (20 stref)
 • sterowanie wentylatorami ON/OFF
 • sterowanie elektrozaworem
 • integrację z nagrzewnicami (0 – 10 V)
 • integrację z klimatyzacją GREE
 • integrację z systemem alarmowym

Do sterowania ogrzewaniem i oświetleniem z poziomu użytkownika uruchomiliśmy 16 termostatów pomieszczeniowych z LCD firmy SIEMENS, jak i liczne sensory przyciskowe KNX. Aby zoptymalizować koszty zużycia energii wdrożono także system czujników ruchu i obecności – zarówno sufitowych, jak naściennych.

Dla optymalizacji działania klimatyzacji zintegrowaliśmy się z systemem alarmowym – sygnały z kontaktronów okiennych (otwarte/zamknięte) sterują zmianą temperatury zadanej w pomieszczeniu.

HAVI LOGISTICS Warszawa

Dokonaliśmy modernizacji całego systemu zarządzania systemem KNX, jak i uruchomiliśmy w pełni szyfrowany zdalny dostęp oparty na GIRA S1.

Z uwagi na specyfikę działalności, Inwestor wykazał duże zainteresowanie wprowadzeniem szczegółowego systemu monitorowania zużycia energii.

W tym celu wymieniliśmy większość liczników tarczowych na liczniki EMU KNX wdrażając nową wizualizację na GIRA HOMESERVER zawierającą czytelny i funkcjonalny interfejs graficzny przedstawiający pomiary zużycia energii elektrycznej.

Przygotowaliśmy również wizualizację wartości limitujących powiadamiających w formie e-mail o stanach anomalnych np. przekraczających ilość bazową kWh na dobę.

Udoskonaliliśmy także system raportowania poprzez:

 • automatyczne wysyłanie comiesięcznych raportów zużycia energii
 • automatyczne wysyłanie comiesięcznych raportów zużycia energii na serwer FTP – BACKUP
 • przygotowanie pliku Excel, który poprzez kwerendy pobiera wartości z HomeServer’a i wyświetla je w formie tabelarycznej

TREFL S.A. Gdynia

 • obsługa przez termostaty pomieszczeniowe Siemens
 • 51 biur klimatyzowanych
 • 89 pomieszczeń ogrzewanych
 • 8 centrali wentylacyjnych (Modbus)
 • integracja z termohigrometrami na hali produkcyjnej (RS485)
 • integracja z podgrzewaniem dachu
 • sterowanie podgrzewaniem wypustów dachowych

KAPEO Mściszewice

 • instalacje i systemy niskoprądowe dla budynku biurowego z halą magazynowo produkcyjną
 • instalacje CCTV, SSWIN, BMS
 • instalacje elektryczne
 • nagłośnienie
 • audio- wideo
 • sieć komputerowa
 • kontrola dostępu

BMG Goworski – Mercedes Benz Gdynia

Sterowanie oświetleniem opartym na technologii DALI i KNX

PARK MIEJSKI w Starogardzie Gdańskim

Miejski park w Starogardzie Gdańskim jest rozległą wyspą zieleni opasaną łagodnym nurtem rzeki Wierzycy, Park ten został wyróżniony w konkursie na najlepiej zagospodarowaną i zrewitalizowaną przestrzeń publiczną w Polsce w roku 2020.

Będąc częścią projektu byliśmy odpowiedzialni za instalację oświetlenia w systemie nadążnym.

ŚWIATOWID KINO w Elblągu

Sterowanie oświetleniem w salach kinowych zintegrowane z projektorem, tak aby przy danej części projekcji wywoływał zaprogramowaną scenę świetlną.

Odpowiedzialni też byliśmy za kamery jak i dostawę komputerów.

BALTA Gdańsk

Wdrożyliśmy system zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, roletami, alarmem, kamerami, kontrolą dostępu i pozostałymi komponentami w przestrzeni biurowej. Na obiekcie zastosowaliśmy system sterowania temperaturą barwową oświetlenia celem uzyskania tzw. „oświetlenia motywacyjnego”. Dzięki temu światło automatycznie uzyskuje barwę cieplejszą lub zimniejszą, w zależności od pory dnia czy warunków panujących w biurze. Zastosowaliśmy również zaawansowany system audio-video oparty na sprzęcie firmy Crestron, zintegrowanym z systemem sterowania budynkiem.

WILLA MIELNO w Mielnie

Wykonaliśmy projekt systemu sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, integracją z klimatyzacją i sterowanie elektrozaworami.

Projekt dla obiektu o 20 pokojach opiera się na systemie BMS. Posiada on szereg udogodnień i rozwiązań typowych dla obiektów noclegowych o podwyższonym standardzie np.

 • w przypadku, gdy pokój nie jest użytkowany następuje odcięcie dopływu wody poprzez sterowanie elektrozaworami,
 • załączenie energii w pokoju poprzez włożenie karty hotelowej do czytnika kart,
 • czujniki ruchu w łazienkach – sterowanie grzejnikami jak i matami grzewczymi,
 • sterowanie klimatem – tryb komfort / prekomfort – indywidualny dla danych części hotelowych,
 • monitorowanie sytuacji niestandardowych w obiekcie umożliwiających szybką reakcję np. ułożenie bezpieczników w danej rozdzielnicy elektrycznej.

UNIWERSYTET Kampus Białystok

To największa inwestycja w dziejach uczelni, w której byliśmy odpowiedzialni za uruchomienie fragmentów instalacji.

Kompleks inteligentnych budynków z automatycznie sterowanym zasilaniem, ogrzewaniem i klimatyzacją. Blisko 840 różnego typu pomieszczeń na powierzchni ok. 38 tys. m2 mają do dyspozycji studenci i pracownicy naukowi. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w klimatyzację oraz system wentylacyjny. Za odpowiednią jakość powietrza odpowiada w sumie 40 centrali wentylacyjnych. Automatyka WAGO kontroluje również pracę układów VAV sterujących zmiennym strumieniem powietrza w zależności od stanu Co2 w pomieszczeniu.

COLIVA Gdańsk

Obiekt przestrzeni biurowych i co-workingowych zaopatrzyliśmy w system sterowania klimatem, alarmem, systemem audio-video i nagłośnienia, jak i  integracją z piecem grzewczym jak i centralą wentylacyjną. Wdrożyliśmy szereg nowoczesnych rozwiązań sprawdzających się w obiektach, które wynajmują przestrzenie biurowe np.

 • automatyczne wyłączanie ogrzewania po otwarciu okna,
 • uzbrajanie alarmu po wyciągnięciu karty, przez ostatnią osobę wychodzącą z biura.

AMBASADA NIEMIECKA w Warszawie

Modernizacja o wymianę całego systemu sterowania oświetleniem.

VIVADENTAL Gdańsk

Projekt i uruchomienie systemu sterowania oświetleniem, integracją z klimatyzacją jak i zaprogramowanie scen świetlnych w salach konferencyjnych.

BROVARNIA Gdańsk

Automatyka dla systemu wentylacji kuchni. Trzy nawiewy, jeden wyciąg, falowniki, nagrzewnice, chłodnice, przepustnice, presostaty, czujniki temperatury, termostaty przeciwzamrożeniowe (frost).

AQUAPARK SOPOT w Sopocie

Przy okazji remontu części rozrywkowej przygotowaliśmy komputerowy system zarządzania światłem RGB, wywoływania scen, uruchamiania sekwencji
kolorystycznych nad basenami przy użyciu technologii DALI.

BELLA gabinety medycyny estetycznej w Warszawie

Elektronika sterująca oświetleniem, klimatyzacją, nagłośnieniem oraz kontrolą dostępu.

WODNIK HOTEL w Bydgoszczy

Realizacja opiera się na wdrożeniu kolejnych nowych pokoi do istniejącego już systemu sterowania. System ma zarządzać klimatyzacją i ogrzewaniem w zależności od użytkowania pomieszczeń.

POLITECHNIKA GDAŃSKA – basen w Gdańsku

Zaprojektowaliśmy i uruchomiliśmy układ sterowania solarami dachowymi. Panele fotowoltaiczne poprzez automatykę podgrzewają wodę w niecce basenowej poprzez wykorzystanie odnawialnej energii elektrycznej.

MOSTOSTAL POMORZE S.S. Gdańsk

System sterowania oświetleniem, system audio-video w salach konferencyjnych jak i wymiana projektorów.

HAMPTON BY HILTON Gdańsk

System sterowania oświetleniem z panelem dotykowych do wywoływania scen świetlnych.

PIWNICA RAJCÓW w Gdańsku

System sterowania oświetleniem.

AKWARIUM GDYŃSKIE w Gdyni

Modernistyczny budynek ogrodu zoologicznego prezentującego, w sposób prawdziwie widowiskowy, faunę i florę w środowisku wodnym i wodno-lądowym został przez nas wyposażony w system sterowania oświetleniem oparty na technologii DALI.

MARINA DEL MAR Pensjonat Mechelinki

System sterowania nagłośnieniem.

MARRIOTT Resort & SPA Hotel – sala konferencyjna w Sopocie

Ciekawa realizacja polegająca na uruchomieniu trzech sal konferencyjnych z ruchomymi ścianami, które mogą działać w czterech układach: 3×1/3, 2x(1/3+2/3), 2x(2/3 + 1/3), 1×3/3. System na podstawie aktualnego położenia ścian ruchomych zmienia funkcje poszczególnych wyłączników i np. zarządza roletami zewnętrznymi we wszystkich trzech pomieszczeniach. Wykorzystana technologia to DALI, KNX, EnOcean i TCP/IP.

CH JANTAR w Słupsku

System wizualizacji sterowania pracy central wentylacyjnych Lennox typu RoofTop. Integracja systemów WAGO, LonWorks, Modbus i Ethernet do jednego poziomu. Przygotowanie prostej wizualizacji BMS, która zarządza i monitoruje stan pracy centrali wentylacyjnej.

FAKTORIA Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy
Chata Wodza, Pruszcz Gdański

Chata Wodza to główny drewniany obiekt, który w myśl prowadzonej rekonstrukcji łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością. Byliśmy odpowiedzialni za modernizację systemu sterowania oświetleniem oraz doprogramowanie nowej funkcjonalności.

„NA BURSZTYNOWYM SZLAKU” Kino w Pruszczu Gdańskim

Sterowanie oświetleniem w salach kinowych zintegrowane z projektorem, poprzez interfejs GPIO tak aby przy danej części projekcji wywoływał zaprogramowaną scenę świetlną.

URZĄD MIEJSKI w Słupsku

Centralny i reprezentacyjny obiekt w Słupsku wyposażyliśmy w system sterowania oświetleniem.

STACJA KULTURA biblioteka w Gdyni

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej zlokalizowana jest w budynku dworca kolejowego (z 1958 roku). W 2016 roku uznana została za najpiękniejszą bibliotekę świata
w konkursie Library Interior Design Awards. Nasza firma wykonała kompleksowy system nagłośnienia całego obiektu.

PARK INN by Radisson Hotel – sale konferencyjne w Krakowie

Modyfikacje algorytmu pracy systemu KNX/EIB w kilku salach konferencyjnych.

APARTHOTEL w Gdyni

Na budynku apartamentowo-hoteloweym nasza firma była odpowiedzialna za integrację sterowników WAGO PLC z systemem BMS. Głównym zadaniem było wysłanie kilkudziesięciu sygnałów I/O z kontroli dostępu do systemu LonWorks. Zastosowano WAGO-io-system.

Biurowiec w Gdyni

Integracja systemu BMS i technologii EIB/KNX z klimatyzatorami Toshiba komunikującymi się w technologii LonWorks.

AKADEMIA MUZYCZNA – sale konferencyjne w Gdańsku

Modyfikacja algorytmu pracy systemu KNX/EIB w kilku salach konferencyjnych.