Realizacje komercyjne
Dotychczas udało się nam zrealizować dziesiątki projektów, w których świadczyliśmy usługi zarówno dla inwestorów indywidualnych jak i klientów komercyjnych. Braliśmy udział w fazie projektowej, instalacyjnej i wdrożeniowej zarówno w nowoczesnych domach i apartamentach tworząc system inteligentnego domu, jak i budynkach biurowych, hotelowych, galeriach handlowych czy salach konferencyjnych tworząc BMS (Building Management System). Poniżej przedstawiamy wybrane realizacje.
Lista inwestycji
Wybierz inwestycję aby przeczytać szczegóły.
Nasza firma była głównym projektantem i wykonawcą systemu zarządzania obiektem (BMS). Budynek posiada pięć kondygnacji, na których znajdują się
różnego rodzaju gabinety, biura typu open space, sale konferencyjne oraz pracownie i wzorcownie, gdzie projektanci pracują nad nowymi kolekcjami.
Celem inwestycji było uczynienie otoczenia atrakcyjnym i inspirującym dla ponad 600 osób, które w nim na co dzień przebywają i pracują. Wyodrębniono i wyposażono nowe pomieszczenia, takie jak siłownie, fitness czy przeszklona klubokawiarnia.
System BMS w LPP wymagał szerokiego zakresu integracji systemów sterowania na naprawdę wielką skalę:
- Oświetlenie (w tym 1100 balastów DALI),
- Ogrzewanie (ok 200 pomieszczeń),
- Klimatyzacja (ok 170 pomieszczeń),
- Sterowanie roletami (ok 160 silników),
- Monitoring otwarcia okien (ok 350 sztuk),
- Sterowanie centralami wentylacyjnymi (8 sztuk),
- Informacje serwisowe jak alarmy z przepompowni ścieków, alarmy niskich temperatur, opomiarowanie w energię elektryczną
- Sterowanie nagłośnieniem
System sterowania budynkiem BMS oparty na produktach firmy Siemens, WAGO oraz GIRA – zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją. Integracja z centralami wentylacyjnymi oraz z centralnym piecem grzewczym. Intuicyjne termostaty naścienne, czujniki obecności, system sygnalizujący ewentualne awarie lub duże wahania temperatury.
Szczegółowy opis zawarty w załączonym pliku referencyjnym od Inwestora (załącznik poniżej)
Nasza firma wykonała całkowity zaawansowany projekt instalacji zarządzania całym obiektem oparty na produktach WAGO oraz GIRA. W ramach realizacji wdrożyliśmy między innymi:
- sterowanie ogrzewaniem oparte na klimakonwektorach oraz ogrzewaniu podłogowym,
- sterowanie roletami wewnętrznymi,
- opomiarowanie w energię elektryczną kluczowych pomieszczeń w budynku,
- sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym funkcjonującym w trybie załącz/wyłącz lub ściemnianym, w tym także utrzymywanie stałego zadanego progu oświetlenia dla stref roboczych w danych obszarach,
- integracja z centralami wentylacyjnymi oraz nawilżaczami powietrza, w tym utrzymanie określonego stopnia wilgotności i jakości powietrza w biurach jak i pomieszczeniach o działalności produkcyjnej,
- monitorowanie pracy jak i ewentualnych awarii urządzeń takich jak: agregat wody lodowej, bramy wjazdowe, agregat prądotwórczy itp.
Opracowanie innowacyjnego systemu sterowania i wizualizacji stanu instalacji opartego na przeglądarce internetowej i protokole TCP/IP. Ponad 500 liczników energii elektrycznej, niecałe 300 obwodów oświetleniowych, pięć sal konferencyjnych DALI. Całość zrealizowana na WAGO-io-system, kontrolowana poprzez około 40 sterowników PLC w różnych konfiguracjach.
To największa inwestycja w dziejach uczelni, w której byliśmy odpowiedzialni za uruchomienie fragmentów instalacji.
Kompleks inteligentnych budynków z automatycznie sterowanym zasilaniem, ogrzewaniem i klimatyzacją. Blisko 840 różnego typu pomieszczeń na powierzchni ok. 38 tys. m2 mają do dyspozycji studenci i pracownicy naukowi. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w klimatyzację oraz system wentylacyjny. Za odpowiednią jakość powietrza odpowiada w sumie 40 centrali wentylacyjnych. Automatyka WAGO kontroluje również pracę układów VAV sterujących zmiennym strumieniem powietrza w zależności od stanu Co2 w pomieszczeniu.
Miejski park w Starogardzie Gdańskim jest rozległą wyspą zieleni opasaną łagodnym nurtem rzeki Wierzycy, Park ten został wyróżniony w konkursie na najlepiej zagospodarowaną i zrewitalizowaną przestrzeń publiczną w Polsce w roku 2020.
Będąc częścią projektu byliśmy odpowiedzialni za instalację oświetlenia w systemie nadążnym.
Automatyka dla systemu wentylacji kuchni. Trzy nawiewy, jeden wyciąg, falowniki, nagrzewnice, chłodnice, przepustnice, presostaty, czujniki temperatury, termostaty przeciwzamrożeniowe (frost).
Młyny Rothera to kompleks stojący na Wyspie Młyńskiej od I połowy XIX wieku. Swoje pierwotne przeznaczenie budynek pełnił do lat 90. XX wieku. W kolejnych latach kilkukrotnie próbowano go ożywić. Po przejęciu obiektu przez Urząd Miasta nastąpiła kompleksowa rewitalizacja zabytku.
Będąc częścią przywracania Młynów Rothera do życia, przejęliśmy kontrolę nad oświetleniem. Na całym 5-kondygnacyjnym obiekcie o powierzchni ok. 15 tys. metrów nie obyło się bez wykorzystania wielkiej ilości linii DALI jak i czujników obecności.
Wdrożyliśmy system zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, roletami, alarmem, kamerami, kontrolą dostępu i pozostałymi komponentami w przestrzeni biurowej. Na obiekcie zastosowaliśmy system sterowania temperaturą barwową oświetlenia celem uzyskania tzw. „oświetlenia motywacyjnego”. Dzięki temu światło automatycznie uzyskuje barwę cieplejszą lub zimniejszą, w zależności od pory dnia czy warunków panujących w biurze. Zastosowaliśmy również zaawansowany system audio-video oparty na sprzęcie firmy Crestron, zintegrowanym z systemem sterowania budynkiem.
Przy okazji remontu części rozrywkowej przygotowaliśmy komputerowy system zarządzania światłem RGB, wywoływania scen, uruchamiania sekwencji
kolorystycznych nad basenami przy użyciu technologii DALI.
Modernizacja o wymianę całego systemu sterowania oświetleniem.
Projekt i uruchomienie systemu sterowania oświetleniem, integracją z klimatyzacją jak i zaprogramowanie scen świetlnych w salach konferencyjnych.
Sterowanie oświetleniem w salach kinowych zintegrowane z projektorem, tak aby przy danej części projekcji wywoływał zaprogramowaną scenę świetlną.
Odpowiedzialni też byliśmy za kamery jak i dostawę komputerów.
Elektronika sterująca oświetleniem, klimatyzacją, nagłośnieniem oraz kontrolą dostępu.
Wykonaliśmy projekt systemu sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, integracją z klimatyzacją i sterowanie elektrozaworami.
Projekt dla obiektu o 20 pokojach opiera się na systemie BMS. Posiada on szereg udogodnień i rozwiązań typowych dla obiektów noclegowych o podwyższonym standardzie np.
- w przypadku, gdy pokój nie jest użytkowany następuje odcięcie dopływu wody poprzez sterowanie elektrozaworami,
- załączenie energii w pokoju poprzez włożenie karty hotelowej do czytnika kart,
- czujniki ruchu w łazienkach – sterowanie grzejnikami jak i matami grzewczymi,
- sterowanie klimatem – tryb komfort / prekomfort – indywidualny dla danych części hotelowych,
- monitorowanie sytuacji niestandardowych w obiekcie umożliwiających szybką reakcję np. ułożenie bezpieczników w danej rozdzielnicy elektrycznej.
Realizacja opiera się na wdrożeniu kolejnych nowych pokoi do istniejącego już systemu sterowania. System ma zarządzać klimatyzacją i ogrzewaniem w zależności od użytkowania pomieszczeń.
Obiekt przestrzeni biurowych i co-workingowych zaopatrzyliśmy w system sterowania klimatem, alarmem, systemem audio-video i nagłośnienia, jak i integracją z piecem grzewczym jak i centralą wentylacyjną. Wdrożyliśmy szereg nowoczesnych rozwiązań sprawdzających się w obiektach, które wynajmują przestrzenie biurowe np.
- automatyczne wyłączanie ogrzewania po otwarciu okna,
- uzbrajanie alarmu po wyciągnięciu karty, przez ostatnią osobę wychodzącą z biura.
Zaprojektowaliśmy i uruchomiliśmy układ sterowania solarami dachowymi. Panele fotowoltaiczne poprzez automatykę podgrzewają wodę w niecce basenowej poprzez wykorzystanie odnawialnej energii elektrycznej.
System sterowania oświetleniem, system audio-video w salach konferencyjnych jak i wymiana projektorów.
System sterowania oświetleniem z panelem dotykowych do wywoływania scen świetlnych.
System sterowania oświetleniem.
System sterowania oświetleniem w obiekcie noclegowym.
Modernistyczny budynek ogrodu zoologicznego prezentującego, w sposób prawdziwie widowiskowy, faunę i florę w środowisku wodnym i wodno-lądowym został przez nas wyposażony w system sterowania oświetleniem oparty na technologii DALI.
System sterowania nagłośnieniem.
Ciekawa realizacja polegająca na uruchomieniu trzech sal konferencyjnych z ruchomymi ścianami, które mogą działać w czterech układach: 3×1/3, 2x(1/3+2/3), 2x(2/3 + 1/3), 1×3/3. System na podstawie aktualnego położenia ścian ruchomych zmienia funkcje poszczególnych wyłączników i np. zarządza roletami zewnętrznymi we wszystkich trzech pomieszczeniach. Wykorzystana technologia to DALI, KNX, EnOcean i TCP/IP.
System wizualizacji sterowania pracy central wentylacyjnych Lennox typu RoofTop. Integracja systemów WAGO, LonWorks, Modbus i Ethernet do jednego poziomu. Przygotowanie prostej wizualizacji BMS, która zarządza i monitoruje stan pracy centrali wentylacyjnej.
Chata Wodza to główny drewniany obiekt, który w myśl prowadzonej rekonstrukcji łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością. Byliśmy odpowiedzialni za modernizację systemu sterowania oświetleniem oraz doprogramowanie nowej funkcjonalności.
Sterowanie oświetleniem w salach kinowych zintegrowane z projektorem, poprzez interfejs GPIO tak aby przy danej części projekcji wywoływał zaprogramowaną scenę świetlną.
Centralny i reprezentacyjny obiekt w Słupsku wyposażyliśmy w system sterowania oświetleniem.
Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej zlokalizowana jest w budynku dworca kolejowego (z 1958 roku). W 2016 roku uznana została za najpiękniejszą bibliotekę świata
w konkursie Library Interior Design Awards. Nasza firma wykonała kompleksowy system nagłośnienia całego obiektu.
Modyfikacji algorytmu pracy systemu KNX/EIB w kilku salach konferencyjnych.
Na budynku apartamentowo-hoteloweym nasza firma była odpowiedzialna za integrację sterowników WAGO PLC z systemem BMS. Głównym zadaniem było wysłanie kilkudziesięciu sygnałów I/O z kontroli dostępu do systemu LonWorks. Zastosowano WAGO-io-system.
Integracja systemu BMS i technologii EIB/KNX z klimatyzatorami Toshiba komunikującymi się w technologii LonWorks.
Modyfikacjia algorytmu pracy systemu KNX/EIB w kilku salach konferencyjnych.
Wybrane realizacje

Willa w Gdańsku
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy automatyzację domu jednorodzinnego w Gdańsku . W każdym pomieszczeniu znajduje się wielofunkcyjny klawisz inteligentny z zintegrowanym czujnikiem temperatury. Jest to rozwiązanie zarówno wygodne jak i estetyczne. Z poziomu inteligentnych przycisków można zarządzać oświetleniem czy nastawiać żądaną temperaturę pomieszczeń.

Pomorski Park Naukowo – Technologiczny w Gdyni
Celem realizacji było opracowanie systemu sterowania oświetleniem oraz monitoring zużycia energii elektrycznej. System oparto na 37 sterownikach swobodnie programowalnych 750-881 Wago. Obejmuje on sterowanie oświetleniem ciągów komunikacyjnych i iluminacji zewnętrznej budynku oraz obsługę oświetlenia sal konferencyjnych i kinowych.
Jaką technologię wybrać?
Obecnie nowoczesna instalacja elektryczna używana w budynkach i domach powinna być jak najbardziej zdecentralizowana i zarazem zintegrowana pod względem medium transmisyjnego, sprzętu oraz oprogramowania. Oznacza to w praktyce, że urządzenia komunikują się za pomocą tego samego protokołu i nie występuje żadne urządzenie nadrzędne typu master. Ważne również, aby standard taki był otwarty. co oznacza, że produkcją zajmuje się wiele firm i wszelkie informacje o nim są jawne. Takie podejście umożliwia stosowanie produktów renomowanych firm, jak i stosowanie rozwiązań autorskich, ale zgodnych ze standardem. Dodatkowo – przedstawiając na przykładzie centrali wentylacyjnej – działająca niezależnie od technologii komunikacji budynkowej – może zostać dostarczona na obiekt z dedykowanym modułem komunikacyjnym, który umożliwia monitoring parametrów pracy tej centrali poprzez magistralę. To jest możliwe dzięki otwartości standardu.




Zakładając, że chcemy zastosować technologię otwartą i rozproszoną (zdecentralizowaną), nadal stoimy przed dylematem, z których dokładnie standardów będziemy chcieli skorzystać. Jest ich wiele i większość spełnia kryteria instalacji XXI wieku. W niektórych kwestiach liderem rynku jest technologia LonWorks, w innych KNX, a jeszcze gdzie indziej Modbus.TCP czy EnOcean. Wszysyko zależy od indywidualnych potrzeb, zakresu oraz wielkości obiektu. Nasza firma vBass specjalizuje się w integracjach sieciowych, co oznacza, że w naszych systemach LonWorks i KNX dziłają i osiągają wyznaczone cele wspólnie wymieniając między sobą informacje. Pozwalamy więc wybrać z danej technologii to, co najlepsze.
Odwiedź jeden z naszych showroomów
Inteligentny dom i inteligentny budynek to rozwiązania z najwyższej półki automatyki budynków. Najpopularniejsze rozwiązania, które stosujemy to KNX/EIB Instabus, LonWorks Control Network, Dali Lighting, BACnet Standard i EnOcean Technology. W projektach stosujemy również rozwiązania z wykorzystaniem innych technologii i producentów: Albrecht Jung GmbH & Co. KG, Arcus-EDS GmbH, Basalte, Beckhoff Automation, Berker GmbH & Co. KG, Bosch Thermotechnik GmbH, Cylon Controls, EIB-TAB GePro GmbH, Elka Elektronik GmbH, Elsner Elektronik GmbH, Gira Giersiepen GmbH & Co. KG, Honeywell International Inc. MDT Technologies GmbH, Micromex ZTiSM, Merten GmbH & Co. KG, Osram GmbH, Philips Lighting B.V., Siemens AG, T.A.C. by Schneider Electric, TX-Team GmbH, WAGO Kontakttechnik GmbH, Wieland-Electric, Zennio Avance y Tecnología S.L. Aby przyblizyć Państwu technologię inteligentnego domu, przygotowalismy dla Państwa nasz pokazowy Showroom, do którego serdecznie zapraszamy.